Öppettider och kontakt

Begränsad service på biblioteken

Samtliga bibliotekslokaler i Tanums kommun har tillsvidare stängt för besök. Du kan fortfarande låna böcker och hämta utanför biblioteket eller få hemleverans, och du har tillgång till de digitala tjänsterna för e-böcker, ljudböcker och filmer.

Du hittar information om detta här och i menyn intill.


Du kan kontakta oss för information samt hämta böcker på följande tider:

Tanums bibliotek, 0525-182 35

Måndag - torsdag kl. 10-18
Fredag kl. 10-17

Fredag 30/4 kl. 10-14

Onsdag 12/5 kl. 10-14
Torsdag 13/5 STÄNGT

Bullarens bibliotek, 0525-180 54

Tisdag kl. 13-18
Torsdag kl. 10-16

Torsdag 13/5 STÄNGT

Fjällbacka bibliotek, 0525-180 70

Måndag kl. 15-18
Onsdag kl. 10-14

Hamburgsunds bibliotek, 0525-180 71

Måndag kl. 10-14
Onsdag kl. 16.30-19

Onsdag 12/5 STÄNGT

___________________________________________________

Personal

Andersson, Mikael
Biblioteksassistent, filialföreståndare Bullaren, fakturor, fjärrlån
mikael.andersson@tanum.se
0525-182 34, Bullaren 0525-180 54

Dahlgren, Carl
Bibliotekarie, filialföreståndare Fjällbacka, programverksamhet
carl.dahlgren@tanum.se
0525-180 99

Elg, Emelie
Barnbibliotekarie
emelie.elg@tanum.se
0525-182 31

Hugoson, Annelie
Läs- och skrivtekniker
annelie.hugoson@tanum.se
070-609 28 33 OBS! Endast SMS

Lindqvist, Caroline
Biblioteksassistent, filialföreståndare Hamburgsund bibliotek, Galleri Ranrike
caroline.lindqvist@tanum.se
0525-182 00, Hamburgsund 0525-180 71

Malm Ramsvik, Sara
Bibliotekssamordnare
sara.malmramsvik@tanum.se
0525-183 46

Olsson, Elenor
Biblioteksassistent, medieinköp, påminnelser och fakturor
elenor.olsson@tanum.se
0525-182 38

Randelhoff, Susanne
Studie- & skolbibliotekarie
susanne.randelhoff@tanum.se
0525-180 93

Sparre, Birgitta
Kultur- & fritidschef
birgitta.sparre@tanum.se
0525-182 32

Stenberg, Anneli
Litteraturpedagog
anneli.stenberg@tanum.se

Thingnes, Rhona
Bibliotekspedagog
rhona.thingnes@tanum.se
0525-186 84

Wirling, Helena
Kultursamordnare
helena.wirling@tanum.se
0525-182 33



Kontakt

Tanums Bibliotek

Huvudbiblioteket, Tanumshede
0525-182 35
biblioteket.tanum@tanum.se

Bullaren
0525-180 54

Fjällbacka
0525-180 70

Hamburgsund
0525-180 71

Adresser till biblioteken

Kundcenter

Telefon 0525-180 00
Fax 0525-183 00
kommun@tanum.se

Måndag-fredag 8.00-16.30
Avvikande öppettider

Besöks/postadress

Kommunhuset
Apoteksvägen 6
457 81 Tanumshede

Tedacthuset
Storemyrsvägen 2
457 31 Tanumshede

Telefon

Länkar

Facebooklogo

Bli vän med biblioteket!

Tanums bibliotek finns på Facebook. Lägg till oss som vän och du får snabbt reda på vad som händer!

Besök oss på Facebooklänk till annan webbplats.