Näringsliv & arbete

Välkommen till Tanums kommuns näringslivssida

Tanum är en kommun med starkt fokus på entreprenörskap och företagsamhet, med fler än 2600 företag på 13 000 invånare är vi en företagstät kommun, den mest företagsamma inom Västra Götaland.

Vi arbetar för ett näringslivsklimat som gör det enkelt att vara företagare och som gör att våra företag utvecklas och att fler vill etablerar sig och skapar fler arbetstillfällen här.

Det gör vi bland annat genom att finnas som stöd genom företagsrådgivning, information och genom att skapa olika forum för dialog med myndigheter och med andra företag och intressenter.

Hör gärna av dig till mig som näringslivsutveckarle om du har några funderingar eller frågor kring ditt företag eller företagsidé. Frågor om utveckling, etablering eller samverkan i näringslivsfrågor. Jenny Åslund, jenny.aslund@tanum.se

Här kan du ta del av våra

Inbjudningar

Informationsträff för dig som äger eller driver Camping inom Tanums kommun.

Vi välkomnar dig till en träff tillsammans med kommunens räddningstjänst samt bygglovsavdelningen.

  • Säkerhet ur ett brandsskyddsperspektiv
  • Information om vad som gäller för bygglov och vad som är bygglovspliktigt
  • Tillsyn

Välkommen till Tedacthuset, Tanumshede den 6 februari kl.15.00

Självklart blir det tid för frågor!

Anmäl ditt deltagande senast den 2 feb till naringsliv@tanum.se

Mötet är ett hybridmöte - så att du också kan medverkar digitalt om du inte har möjlighet att komma till Tanum.

Länk kommer efter anmälan.

------------------------------------------------------------------------

Bostadsförsörjning -

Inbjudan till träff för mäklare och banker

Som ett led i kommunens arbete med bostadsförsörjningsfrågor vill vi bjuda in dig till ett dialogmöte för mäklare och banker på temat bostadsmarknad inom Tanum.


Träffa oss för dialog!
Vi vill gärna ta del av dina kunskaper om hur marknadsförutsättningarna ser ut i kommunens olika delar och om hur efterfrågan och behov ser ut hos olika målgrupper.
Vi tror att dina kunskaper och inspel kan bidra till att vässa kommunens arbete med bostadsförsörjningsfrågor, samtidigt som dialogen ger dig mer inblick i hur kommunen jobbar med frågorna.
Välkommen till Tedacthuset,
Tanumshede den 27 januari kl.13-15


• Presentation av kommunens bostadförsörjningsarbete
• Workshop för diskussion kring frågor kopplat till arbetet.
• Frågor och dialog


Dialogen med er blir ett viktigt underlag i arbetet med nya riktlinjer för bostadsförsörjning. Du som deltar i dialogen bjuds också in till vidare återkoppling på planen.


Anmäl ditt deltagande med ett mail till naringsliv@tanum.se Senast den 22 januari önskar vi din anmälan.

Efter anmälan får du ut frågor för träffen att titta på.
Har du frågor är du varmt välkommen att kontakta oss.


Olof Jönsson, Planarkitekt, olof.jonsson@tanum.se, 0525-185 61
Jenny Åslund,Näringslivsutvecklare, jenny.aslund@tanum.se, 0525-180 76

----------------------------------------------------------------------


Inbjudan till IT-frukost: Säkerhet och trender för företag i Tanums kommun.

11 Februari kl.8-10- Hos Iosoft.

I samarbete med IoSoft, Årets företagare i Tanums kommun. Välkomnar vi dig som driver ett mindre företag till en frukost med information och tips kring IT-säkerhet.

Välkommen att kickstarta det nya året med en inspirerande och lärorik frukost hos IOSoft AB i Tanumshede.

Tillsammans bjuder vi in till två frukostträffar i januari med fokus på IT-säkerhet och aktuella trender – anpassat för både små och medelstora företag.

Vad kan du förvänta dig?

Vi kommer att:
🔐 Dyka ner i lösenordshantering – hur skapar och skyddar du dina viktigaste nycklar?
🛡️ Gå igenom vikten av MFA (Multifaktorautentisering) – varför räcker inte bara ett lösenord längre?

🎯 Diskutera de vanligaste attackmetoderna just nu och hur du kan skydda ditt företag.

🏠 Titta på riskerna med att koppla upp "smarta prylar" i företagsnätverket – robotdammsugare, belysningsstyrning och annat IoT.
📱 Fokusera på utmaningarna med kunders, leverantörers och anställdas enheter i företagets nät.

Praktisk information:

Vi bjuder på frukost!
📅 Datum och tid: kl. 8-10. 11 februari.

Små företag (1–3 anställda) och
Medelstora företag (4+ anställda):
Tisdagen den 11:e febuari kl 8-10

📍 Plats: IOSoft AB, Tanumshede

Vi hoppas på att få träffa dig och tillsammans stärka IT-säkerheten i vårt näringsliv.

Anmäl dig via länken här Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Antalet platser är begränsat, så anmäl dig redan idag!

Har du frågor eller funderingar? Hör gärna av dig till Rikard Skoog på IOSoft: rikard.skoog@iosoft.se eller Jenny Åslund , Tanums kommun: jenny.aslund@tanum.se

------------------------------------------------------------------------

Uppstartsmöte Besöksnäringen 2025

Dags att mer konkret berätta om hur vi jobbar med näringen från 2025.

Välkommen till TanumStrand den 4 Feb kl.14-16

Vi vill tillsammans med er starta upp och hitta formerna för samverkan.

Från agendan;

Webben
-
Öppen för alla som erbjuder uppelvelser för boende, mat/dryck, shopping och evenemang.

Gäller: Bohuslan.com/tanum, vastsverige.com/tanum/

Tryckt Information
-
Kartor, Magasin och evt nya produktioner

Kommunikation & Markandsföring
- Nya sociala kanaler - strategi för markandsföring

Arbete med årstiderna
-
Samla upplevelser efter årstid och skapa sammanhållen kommunikation.

Möten och samverkan för året

För att maila information gällande besöksnäringen kan du använda: turism@tanum.se

Har du frågor du vill ta upp får du gärna maila dessa innan också.

Varmt Välkommen!
Jenny Åslund,Näringslivsutvecklare, jenny.aslund@tanum.se, 0525-180 76

----------------------------------------------------------------------


Nyheter

Årets Turistpris till Solhem Krukmakeri & Galleri

Tanums kommun och Tanum Turist hyllar Jenny och Joakim Arthur för deras fantastiska engagemang och ovärderliga insatser för besöksnäringen i vår kommun.

Motivering för Årets Turistpris 2024:

"Solhem Krukmakeri, är en levande mötesplats där kreativitet, kultur och tradition samspelar.

Här skapas egen keramik av högsta kvalitet och Solhem Konsthall med utställningar av Bohuslänska konstnärer. Konsthallen har blivit en viktig knutpunkt för konstvandringen KVIRR, där konstnärer från hela Bohuslän möts och samverkar för att främja konstnärligt skapande.

Jenny och Joakim Arthur kännetecknas av professionalitet, värme och stark lokala förankring.

Genom att våga satsa och lyfta andra konstnärer har de inte bara bidragit till att stärka vårt kulturella utbud, utan också skapat minnesvärda upplevelser för både boende och besökare året om."

Stort Grattis till Tanums Turistpris!

Bräcke Bygg– Årets Unga Företagare!

Carl Bräck utnämns till "Årets unga företagare i Tanums kommun" av Företagarna.

Tanums kommun hyllar pristagaren tillsammans med Företagarna.

Motiveringen till priset lyder;

Carl Bräck och hans företag, Bräcke Bygg, har tagit hem priset för Årets Unga Företagare – och med all rätt! Företaget har imponerat med en stadig tillväxt, ett lysande rykte som arbetsgivare och, framför allt, ett starkt renommé lokalt i byggbranschen.

Trots att lågkonjunkturen, har Bräcke Bygg fortsatt att växa ekonomiskt. Under 2023 hade de sju anställda – ett bevis på både framgång och ett engagemang för att skapa jobbmöjligheter lokalt.

Carl Bräck, född och uppvuxen i Fjällbacka, är hjärtat bakom framgången. Hans karriär började i Hamburgsund, där han först lärde sig hantverket, följt av några år som snickare i Norge.

För drygt tio år sedan tog han steget att starta egen firma – en dröm som byggde på att erbjuda kunder en helhetslösning från idé till färdigt bygge.

Idag är Bräcke Bygg ett aktiebolag med skickliga anställda och samarbetspartners som tillsammans förverkligar visioner och drömmar. Företaget är inte bara en stabil aktör på marknaden utan också en inspirationskälla för andra entreprenörer.

Med rötterna i Fjällbacka och blicken mot framtiden visar Carl och hans team att hårt arbete, kreativitet och lokalt engagemang lönar sig.

Grattis Carl och Bräcke Bygg – ni är en förebild för unga företagare överallt!

Styrelsen Företagarna Tanumshede 17 december 2024

Ökad samverkan genom Dialog!

Just nu genomförs en rad olika saker för ökad dialog mellan Tanums näringsliv och kommunen.

Tanums Näringsliv är och har alltid varit viktigt och prioriterat för kommunledningen men den senaste tiden har dialogtillfällena blivit färre och det vill vi verkligen ändra på.

Därför har flera olika arbeten startats upp för att öka dialogen och samverkan.

Här är några av de saker som genomförs just nu;

Digitala möten med kommunledningen!

Vi ses en kort stund för information och dialog med kommunledningen. Du som företagare får tillfälle att ställa frågor och lyssna till aktuell information.

En del av möten kommer också vara temabaserade. Kommande möte sker den 10 dec kl.15.00 och har temat Säkerhet – En kommun i beredskap.

Information och länk sprids i dessa kanaler.
Boka tiden!

Forumgrupp för näringslivsstrategi och handlingsplan för företagsklimat.
En grupp företagare med företagsledare från företag inom hela kommun har startat ett arbete för att arbeta fram en ny strategi och framförallt på vilket sätt vi skall jobba tillsammans inom kommunen som gör att det är ett riktigt bra företagsklimat inom Tanum.

Gruppen träffas ett antal gånger under våren och där ingår ett referensbesök till en kommun för att ta lärdom av god exempel på insatser.

Operativa arbetet med besöksnäringen

Från årskiftet går det upphandlade avtalet med Tanums turist ut för arbetet med besöksnäringen.

Det betyder att kommunen från 2025 också tar över det operativa arbetet med saker som besökswebb, marknadsföring av Tanum, Turistinformation och evenemang.

Efter ett möte med besöksnäringen startas nu också en forumgrupp för det arbetet tillsammans företagare. Hur tycker du vi bäst gör detta tillsammans? Är du företagare inom besöksnäringen är du varmt välkommen att delta. Anmäl ditt intresse senast den 5/12 till naringsliv@tanum.se

Samverkan Näringslivet inom Tanum och elever i årskurs 9.

Vad kan en elev i årskurs 9 hjälpa våra företagare med? En hel del såklart. Genom dialog och arbete med utmaningar från våra företagare ger eleverna sin syn på ett case från företag som önskar nya perspektiv. Ett viktigt sätt att förmedla vilka jobb som kan erbjudas inom Tanum och hur viktigt det är att interagera, våga vara kreativ och framföra sina tankar och förslag.

I år genomförs dagarna med Hamburgsundskolan och Tanumskolan i samverkan med Ung företagsamhet. Mer info om kreativt resultat kommer förstås.

------------------------------------------------------------------------

IOSoft är Årets företagare i Tanum!

Idag gratulerades en glad och överraskad VD Rikard Skoog av kommunledningen med Liselotte Fröjd (M) och tillförordnad kommundirektör Ulf Eriksson, näringslivsutvecklare och Företagarna Tanums styrelse med ordförande Magnus Olsson i spetsen.

Det är föreningen Företagarna i Tanum som varje år utser Årets företagare.

IOSoft utses till årets företagare 2024 med motivering enligt nedan:

Pionjärer inom IT i Tanum – Nu utnämnda till Årets Företagare!

Erik Nilsson och Rikard Skoog, som driver IOSoft AB, har under många år varit oumbärliga IT-partners för det lokala näringslivet och är självklara kandidater till utmärkelsen som Årets Företagare i Tanums kommun.

IOSoft började sin resa i en källare för över femton år sedan och har med tiden växt till över 20 medarbetare med spetskompetens inom IT-drift och avancerad programmering. De har blivit en mycket viktig spelare när det kommer till att erbjuda kvalificerade IT-lösningar för företag och jobbtillfällen för kommunens invånare.

Företaget utmärker sig genom sitt fokus på kundanpassade lösningar och långsiktiga samarbeten, vilket har en positiv påverkan på det lokala näringslivet.

IOSoft engagerar sig även i framtida kompetensförsörjning genom samarbeten med högskolor, vilket ger ungdomar möjlighet att växa inom IT-branschen.

Genom sin innovativa approach och engagemang för lokal utveckling, är Erik och Rikard självklara val för utmärkelsen Årets Företagare i Tanum.

Styrelsen Företagarna Tanum2024-10-23

Digitala möten

Löpande under året håller kommunstyrelens orförand Liselotte Fröjd (M) och kommundirektör Maria Vikingsson, digitala möten för er inom näringslivet. Mötena kan ha olika teman och det är alltid välkommet att ställa frågor direkt till kommunledningen då du deltar "live".

Nedan finns också mötena att se i efterhand.

Skylt laddplats för elbil

Digitalt möte den 10 dec

Möt kommundirektör Maria Vikingsson. Mötets tema; Säkerhet och beredskap.

Se mötet i efterhand här Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Kontakt

Näringslivsenheten

Jenny Åslund
0525-180 76

Besöks/postadress

Tedacthuset
Storemyrsvägen 2
457 31 Tanumshede

Kundcenter

Välkommen till dina
kommunvägledare

Telefon 0525-180 00
Fax 0525-183 00
kommun@tanum.se

Måndag-fredag 8.00-16.30
Avvikande öppettider

Besöksadress

Kommunhuset
Apoteksvägen 6
457 31 Tanumshede

Tedacthuset
Storemyrsvägen 2
457 31 Tanumshede

Postadress

Tanums kommun
Verksamhet/mottagare
457 81 Tanumshede