Personligt ombud

Personligt ombud finns till för dig som har en psykisk funktionsnedsättning och som har ett omfattande behov av stöd från samhället. Det personliga ombudet arbetar på uppdrag av dig.

Vad gör ett personligt ombud?

Ett personligt ombud är ett frivilligt och kostnadsfritt stöd som hjälper dig med de problem du själv anger. Vi beslutar inte om insatser och vi för inga journaler. Ett personligt ombud ska inte ta över någon annans arbetsuppgift så som boendestödjare, god man, kurator etc. Vi arbetar tillsammans med dig och ser till så att myndigheter samverkar kring dig. Vi kan till exempel följa med dig eller ringa och skriva till olika myndigheter.

Ett personligt ombud arbetar även med att belysa systemfel och brister inom myndigheter, sjukvård med mera. Du kommer i kontakt med oss genom att ringa eller skriva. Du kan också ta hjälp av någon annan person du känner förtroende för.

Från 1 april 2018 är personligt ombud en gemensam Fyrbodalsverksamhet. Vi beräknar att verksamheten kommer att byggas upp organisatoriskt fram till april 2020. Under denna tid kommer de personliga ombuden inte enbart arbeta med klientärenden. Det innebär en begränsad tillgång för enskilda individer i behov av hjälp under uppbyggnadsfasen. Trollhättans Stad är värdkommun för verksamheten och alla personliga ombud har sin anställning där. Fyrbodal är indelad i två områden. Enhetschefen är placerad i Trollhättan.

Uddevalla, Orust, Strömstad, Färgelanda, Munkedal, Lysekil, Tanum

Louise Niklasson, personligt ombud
Telefon: 072 212 74 02
E-post: louise.niklasson@trollhattan.se

Maria Lundgren, personligt ombud
Telefon: 072 212 74 58
E-post: maria.lundgren@trollhattan.se

Mattias Furbo, personligt ombud
Telefon: 072 212 75 57
E-post: mattias.furbo@trollhattan.se

Trollhättan, Vänersborg, Lilla Edet, Mellerud, Åmål, Bengtsfors,
Dals-Ed

Maria Jorfors, enhetschef
Telefon: 072 212 73 53
E-post: maria.jorfors@trollhattan.se

Annelie Fredriksson, personligt ombud
Telefon: 070 549 51 42
E-post: annelie.fredriksson@trollhattan.se

Cecilia Dahlman Giannias, personligt ombud
Telefon: 072 212 75 62
E-post: cecilia.dahlman.giannias@trollhattan.se

Maria Bjurbäck, personligt ombud
Telefon: 072 212 74 80
E-post: maria.bjurback@trollhattan.se

Johanna Wassenius, personligt ombud (vikarie):
Telefon:072 217 10 83
E-post: johanna.wassenius@trollhattan.se

Kontakt

Kundcenter

Telefon 0525-180 00
Fax 0525-183 00
kommun@tanum.se

Måndag-fredag 8.00-16.30

Besöks/postadress

Kommunhuset
Apoteksvägen 6
457 81 Tanumshede

Tedacthuset
Storemyrsvägen 2
457 31 Tanumshede

Telefon

Länkar