Nytt körkortsbidrag för elever på vård- och omsorgsprogrammet

Från och med höstterminen 2025 inför Tanums kommun ett körkortsbidrag på 8 000 kronor för elever i årskurs 2 på vård- och omsorgsprogrammet. Syftet är att öka intresset för utbildningen, underlätta steget in i arbetslivet och visa att kommunen satsar på framtidens vårdpersonal. Att införa bidraget är ett resultat av samverkan mellan barn- och utbildningsförvaltningen och omsorgsförvaltningen.

Bakgrunden till satsningen är tydlig: Sverige står inför en stor demografisk förändring där antalet personer över 80 år ökar snabbt, men andelen människor i arbetsför ålder växer inte i samma takt. Behovet av utbildad personal inom vård och omsorg ökar men antalet ungdomar som söker programmet minskar och trenden är samma i hela landet. Detta gör kompetensförsörjningen till en av de största utmaningarna för välfärden.

– En bra utbildning i kombination med praktik och körkortsbidrag ger eleverna ett tydligt mervärde. Det ökar deras möjligheter att få jobb direkt efter gymnasiet, säger Helen Larsholt, förvaltningschef för barn och utbildning.

I många vård- och omsorgsyrken är körkort ett krav. Genom att bidra till körkortsutbildningen vill kommunen både öka attraktiviteten i programmet och sänka tröskeln till anställning.

– Det här är en tydlig satsning på unga som väljer ett av våra allra viktigaste yrken. Vi vill ge dem bästa möjliga förutsättningar, säger Monica Birgersson, tillförordnad förvaltningschef för omsorgsförvaltningen.

Så här fungerar körkortsbidraget:

För att kunna få bidraget krävs att:

  • Eleven bedöms klara utbildningen.
  • Körkortsutbildningen sker utanför skoltid.
  • Eleven är folkbokförd i någon av kommunerna i Västra Fyrbodals samverkansområde.

Ansökan prövas av rektor tillsammans med undervisande lärare, och beslut fattas sedan av rektor. Bidraget är totalt 8 000 kronor och delas lika mellan barn- och utbildningsförvaltningen och omsorgsförvaltningen.