Information om utsläpp vid södra hamnen i Hamburgsund

I mitten på september inträffade ett utsläpp i vattnet vid södra hamnen i Hamburgsund. Räddningstjänsten var snabbt på plats och lade ut länsor för att begränsa spridningen.
Sedan dess har ett saneringsföretag engagerats för att
- bistå med insamling av kvarvarande föroreningar,
- omhänderta uttjänta länsor,
- samt undersöka möjlig källa till utsläppet.
Dykare har genomfört inspektioner under kajen, men har inte kunnat identifiera någon tydlig utsläppskälla. Det har dock observerats att föroreningarna följer strömmen och att mängden har minskat sedan händelsen.
Fredagen den 10 oktober kommer ytterligare en läns att placeras längs med bryggan in mot småbåtshamnen, i syfte att fånga upp de sista resterna inom kajområdet.
Tanums Hamnar AB fortsätter att följa utvecklingen i samarbete med saneringsfirma och återkommer med mer information så snart det finns något nytt att rapportera.
