- Startsida
- Kommun & politik
- Ekonomi och budget
- Årsredovisning
- Årsredovisning 2024
- Särredovisning
Särredovisning
Kommunen ska tillgodose behovet av vatten och avlopp på ett kostnadseffektivt sätt och som bidrar till en hållbar samhällsutveckling. Att satsa på vindkraft är ett led i arbetet med att öka användningen av förnybar energi och därigenom minska användningen av fossila bränslen.
VA-verksamhet
Dricksvattenförsörjningen har överlag flutit på väl under året. Det har varit förhållandevis få vattenläckor. Åtta av nio avloppsreningsverk har under året fungerat bra och uppfyllt samtliga reningskrav. Vid Tanumshedes reningsverk pågår fortfarande intrimning efter ombyggnaden och det har varit problem med vissa funktioner.
I samband med kraftigt regn under augusti blev det översvämning i Gerlesborgs avloppsreningsverk. Det medförde att en del plastbärare, som används i den biologiska reningsprocessen, hamnade i fel bassäng och följde med utloppsvattnet ut i havet. Tekniska förvaltningen gick över stränderna runt Bottnafjorden under hösten och plockade upp de bärare som då flutit iland.
Våren 2024 fick kommunen tillstånd från Mark- och miljödomstolen att använda Övre Bolsjön som vattentäkt. Det var ett viktigt steg för den framtida vattenförsörjningen. Samtidigt fortgick arbetet med att lägga en ny råvattenledning från Bolsjöarna till Tanums vattenverk, för att kunna transportera mer råvatten från vattentäkterna till vattenverket.
Resultaträkning
VA-verksamhetens intäkter uppgick 2024 till 84,5 mnkr vilket är 5,0 mnkr, 6,6 procent, högre än föregående år. Intäktsökningen beror på en höjning av brukningstaxan med sju procent 2024. Dessutom har intäkterna för anslutningar ökat. Antalet abonnenter har ökat med 245 och uppgår nu till 6 453.
Verksamhetens kostnader har ökat med 1,7 mnkr, 3,8 procent, och uppgår till 46,4 mnkr. Driftkostnaderna har ökat med 2,1 mnkr, en ökning med sju procent. Störst har kostnadsökningarna varit för el samt inköp av förbrukningsmaterial.
Av verksamhetens kostnader utgör cirka 1,5 mnkr fördelade kostnader från tekniska nämnden och dess förvaltning. Kostnader för förvaltningsadministration fördelas utifrån uppskattad tid. Nämndkostnader fördelas utifrån andelen ärenden i nämnden. Av kostnaderna utgör 2,0 mnkr fördelade kommuncentrala kostnader. Kansliavdelningen, kundcenter, IT-enheten, HR-avdelningen samt ekonomiavdelningen fördelas efter andel av bruttokostnader. I den kommuncentrala kostnaden ingår även en avgift till mark och exploatering för nyttjande av mark.
Kostnader för planenliga avskrivningar uppgår till 28,1 mnkr. VA-verksamhetens tillgångar finansieras via kommunlån. Verksamheten belastas med finansiella kostnader avseende ränta på kommunlånet. Räntesatsen motsvarar kommunens medelränta på låneskulden.VA-verksamheten får intäktsränta på det likviditetsöverskott som verksamheten skapar i form av inbetalda anläggningsavgifter och resultatfond. Finansnettot försämrades 2024 med 3,2 mnkr till 10,5 mnkr.
Balansräkning
Anläggningstillgångarna uppgår till ett värde av 728,1 mnkr. Tillgångarna har ökat med gjorda investeringar på 43,3 mnkr. Övertagna VA-anläggningar från avtalsområden har ökat anläggningarnas värde med 21,0 mnkr. Arbetet med att ansluta fastigheter till kommunalt VA i Långesjö och Ulmekärr har slutförts under vintern. Utbyggnaden har inneburit anslutning av cirka 160 fastigheter som hittills haft enskilt avlopp. I Fjällbacka har det under hösten startat upp arbete för omläggning av äldre VA-ledningar och sanering av tillskottsvatten.
Resultatet för 2024 innebar ett underskott med 0,5 mnkr. Det negativa resultatet minskar resultatfonden med motsvarande belopp. Det utgående värdet på resultatfonden uppgår i bokslut till 4,3 mnkr.
Verksamhetens anläggningar finansieras med kommunlån och uppgår till 728,1 mnkr. Årets inbetalda anslutningsavgifter uppgår till 22,1 mnkr och dessa fördelas bokföringsmässigt över 50 år. De ackumulerade anslutningsavgifterna inklusive avgifter för de övertagna VA-anläggningarna är nu 222,2 mnkr.
Vindkraft
Att satsa på vindkraft är ett led i arbetet med att öka användningen av förnybar energi och därigenom minska användningen av fossila bränslen. Tanums kommun äger tillsammans med Rambo AB och Tanums Bostäder AB ett vindkraftverk vid Tyft återvinningscentral. Tanums kommun äger 63 procent av verket medan Tanums Bostäder äger 32 procent och Rambo resterande 5 procent. Produktionen täcker hela Tanum Bostäders och Rambos elförbrukning och cirka 45 procent av Tanums kommuns elförbrukning.
Produktionen för 2024 landade på cirka 7 441 MWh vilket är cirka 200 MWh mer än föregående år. Det har blåst mer än budgeterat, en avvikelse på tre procent. Turbinen stod still en längre period i juli på grund av större underhållsarbeten.
Vindkraften redovisar ett negativt resultat på 0,6 mnkr. Nettokostnaderna för vindkraften har ökat med 0,8 mnkr vilket beror på lägre intäkter, 0,6 mnkr, och högre ränta, 0,2 mnkr. Ersättningen för producerad el har varit lägre under 2024. Snittpriset för såld el var 27 öre att jämföra med det budgeterade priset på 59 öre.

%20H%C3%A4llristning,%20Vitlycke.%20Brudparet.jpg)