- Startsida
- Boende, miljö & infrastruktur
- Livsmedel och hälsa
- Livsmedel
- Livsmedelskontroll
Livsmedelskontroll
Det är miljöavdelningens livsmedelsinspektörer som gör kontroller på restauranger, kaféer, gatukök, pizzerior, livsmedelsbutiker, skolkök, förskolekök och kök på äldreboende, med flera.
Kontrollen ska vara riskbaserad, lämplig och likvärdig för alla.
Antalet kontrollbesök som görs per ställe och år, beror på hur stor verksamheten är och vilka risker som kan finnas i just den verksamheten. En restaurang som hanterar rått kött har fler risker än en verksamhet som bara säljer färdigförpackade livsmedel.
Ibland kan kontrollen göras som en skrivbordskontroll med frågor via mejl eller post eller via telefonsamtal.
Oavsett om kontrollen görs via besök eller på distans, följer vi en kontrollplan som i sin tur bygger på en nationell kontrollplan.
Under kontrollen tittar vi på ett antal förutbestämda områden, till exempel märkning och spårbarhet av livsmedel, rutiner för rengöring av utrustning och lokaler, personalens kunskaper i livsmedelshygien.
Ett protokoll med resultatet skickas till den som är ansvarig för verksamheten.
För offentlig kontroll och annan offentlig verksamhet samt för offentlig kontroll som ursprungligen inte var planerad tas en avgift ut. Vill du läsa mer om taxan och avgifter kan du göra det här.
”Målet med den offentliga kontrollen är att skydda människors och djurs hälsa och växters sundhet samt att värna om konsumentens intresse”.
Citat från Livsmedelsverket
Kontakt
Kundcenter
Välkommen till dina
kommunvägledare
Telefon 0525-180 00
Fax 0525-183 00
kommun@tanum.se
Måndag-fredag 8.00-16.30
Avvikande öppettider
Besöksadress
Kommunhuset
Apoteksvägen 6
457 31 Tanumshede
Tedacthuset
Storemyrsvägen 2
457 31 Tanumshede
Postadress
Tanums kommun
Verksamhet/mottagare
457 81 Tanumshede
Miljöavdelningen
Telefon 0525-180 00
Fax 0525-183 00
Besöks/postadress
Storemyrsvägen 2,
Tanumshede
Postadress
Tanums kommun
457 81 Tanumshede