Logga med tomteluva
Välkommen till Tanums kommun

Hemresa!

Nu har vi återvänt til kalla Svea och vi har sen sist hunnit med en hel del.
Cartagena i Colombia var vårt sista stopp och det är också ett ställe att minnas. Där fick vi som läser spanska utveckla våra språkkunskaper och det var mycket givande. Jag tycker att det var jätteroligt att kunna göra sig förstådd på ett språk som jag nyss lärt mig. Vi fick se den gamla vackra staden, och mycket shopping blev det. Det blev också ett och annat museumbesök och lite kulturvandringar genom staden. Det var den största staden vi besökte under hela resan och höghusen var många. Här fick vi spendera våra sista slantar på både vackra handgjorda smycken och på Nutellacrepes på vårt stammis kafé Crepes & Wafles som vi gick till nästan varje dag. Efter 7 underbara dagar  i Cartagena och 10 roliga veckor hemifrån led vår resa mot sitt slut. På lördagen satte vi oss i bussen mot flygplatsen som skulle ta oss hem till vårt kära hemland efter dagar av städning och packning. Flygresan skull ta oss drygt ett dygn sammanlagt med alla olika flyg och väntetider. Först två timmar till Bogota, Colombias huvudstad, sen 10 timmar därifrån till Paris, där fick vi vänta åtta timmar på nästa flyg som på två timmar till skulle leda oss till Sverige. Väl i Sverige kom tårarna rinnades ner för de flestas kinder, både av glädje för att komma hem och träffa när och kära, men också av sorgen för att vår underbara resa var slut. Men lyckan kommer åter, om bara ett halvår bär det av igen, och Gunilla väntar nya äventyr med min klass.

Mvh, Klara Ström Dsg


14 Februari -07

____________________________________________________________

Hej hej!!!

Sen sist jag skrev har vi hunnit med att besöka Grenada och två korallöar.
På Grenada fick vi se mycket fint! Vi badade i ett vattenfall, besökte ett romdestilleri, besökte en kakao fabrik och mycket, mycket mer!!!
Vi badade i det kristallklara vattnet bland sjöormar och stora vågor.
Gunilla låg i hamn vid huvudstaden st George och staden var jättemysig!
När vi lämnade Grenada och seglade iväg mot Colombia stannade vi först på en korallö som hette White island som tillhör Grenada. Där snorklade vi bland korallerna och fick se mycket fint, bland annat fick jag se både haj och rocka. Det var en upplevelse jag aldrig lär glömma.
Efter ännu två dagar till sjöss stannade vi på en ö i ögruppen los Aves som till hör Venesuela. Där snorklade vi i ännu ett korallrev och fick se ännu mer vackra saker. Nu är vi på väg till Cartagena som ligger i Colombia vilket är vårt sista stopp innan vi lämnar värmen föär att återvända till kalla Svea. Dit lär vi komma fram imorgon fredag.

Mvh, Klara Ström Dsg


1 Februari -07

____________________________________________________________

Resan fortsätter!

Sen sist jag skrev har vi varit både på Franska Guyana: Ill de Sallu och Surinam, jag börjar med Fr Guyana.
Efter en två veckor lång period med bara vatten i sikte gick vi iland på Ill de Sallu, tre öar som tillhör Fr Guyana, öarna är kända för sina fångläger dom hade där på sent 1800-tal och tidigt 1900-tal. Det var på dessa öar Papillon tillbringade sina år i fångenskap. Vi gick iland på två av öarna: Ill de Rojal och Saint Joseph, inte på Djävulsön tyvärr... där fick vi uppleva massor. Bland annat fick vi mata vilda apor som klättrade på våra axlar och åt upp vår matsäck. Vi klättrade i mango träd och åt cocosnötter som vi plockat och öppnat själva, vi badade i vattnet på en vit strand och vi brände oss i solen på densamma. Vi besökte fängelser som var igen växta av jättestora träd och klingerväxter. Vi badade med sköldpaddor och aktade oss noga för hajar, som många av oss fick se... Sen en dygnslång färd till Surinam och vi var igång igen. Surinam är ett land som är täckt till 96% av skog varav 80% regnskog. Vi besökte regnskogen och bodde hos urbefolkningen i byar på öar i en sjö mitt ute i djungeln. Vi fick se en sengångare, en orm, en fågelspindel och några gamar, samt jättemånga myror och tusentals myggor som visade väl att dom fanns genom att bita oss rikligt. Vi badade i forsar, i floden och vi dansade med urbefolkningen i natten, och hade det allmänt jättetrevligt.
Tyvärr fick vi inte se någon anaconda som jag så starkt hoppats på... Sen tillbaka till storstaden Paramaribo som Gunilla låg i,  vi shoppade loss och jag köpte upp omkring 150 dollar på fina klänningar, skor, godis och mycket mer.
Nu är vi på väg på stora havet igen och imorgon kommer vi fram till karibiska ön Grenada.

Ha det bra hemma i stormen


Klara Ström DSG


18 Januari -07

____________________________________________________________

Jul & nyår!

Här kommer ytterliggare en rapport från mej här på båten...
Sen sist jag skrev har det hunnit hända rätt mycket. Jag har varit på Kap Verde, det  var verkligen en upplevelse och resan dit var lika så något jag kommer minnas hela mitt liv. Otroliga stormar och mycket sjösjuka. Men Kap Verde var verkligen storslaget! Vi gick kustpromenad i bergen med underbar utsikt, och vi fick uppleva Kap Verdes underbara natur och dess underbara invånares livskultur. Först var vi i en stad som heter Mindelo, där låg också Gunilla, efter ett par dagar åkte vi till en när liggande ö som hette Santo Antaõ, där vi spenderade några dagar.
     Vi lämnade Kap Verde på julafton, men firade inte jul på riktigt fören dagen efter. Och det var verkligen en rolig jul som jag kommer minnas i resten av mitt liv. Visst var det mycket hemlängtan och så men det var ändå jättemysigt!!! Vi hade en jättegod julmiddag, snarlik den hemma, och ett litet juldisco på däck efteråt. Nyår däremot hade jag inte lika kul på men det tror jag att det var andra som hade, vi hade en jättefin julmiddag och sköt nödraketer efteråt och en kille i klassen fick läsa ring klocka ring-dikten, och det var faktiskt väldigt mysigt. Men man kan ju inte låta bli att tänka på vad alla komisar hemma gjorde och hur kul dom hade det.
     Om 3 dagar ska vi vara framme på Fr Guyana och jag har höga förväntningar: vandring i djungeln, äta cocosnötter, bada och sola på en öde strand mm.  Så vi får se hur det blir. Så länge får ni ha det så bra där hemma!

Hej hej, Klara Ström Dsg


2 Januari -07

____________________________________________________________

Dags för avfärd!

Tisdagen den 28 november tidigt på morgonen satte jag mig i bilen för att bege mej till landvetters flygplats. Där mötte jag resten av klassen förutom några stycken som kom från andra håll. Från landvetter flög vi till Frankfurt för att byta flyg mot Malaga där vi sedan tog en buss till Gibraltar där vårt blivande hem båten Gunilla låg i hamn. Två dagar senare gav vi oss iväg på en resa mot Agadir(Marocko) denna resa tog oss 5 dygn, dessa var fylda med vågor, storm, sjösjuka, delfiner som hoppar i marelden och mycket mycket mer.
           På måndags morgon anlände vi till Agadir och blev där överraskade av varmt väder och sol. Agadir är en rätt stor stad men den var rätt ociviliserad eller vad man säger. Det var smutsigt överallt och t.ex. när man skulle köpa kött så hängde det bara i stånd utan kyl och flugorna kunde komma åt det. Men mina åsikter ändrades efter att vi på tisdagen åkte buss till en bergsby som hette Tafraut, denna fick Agadir att värka som världens centrum. Bussresan dit var ganska så fantastisk, vi åkte på en liten väg som bara bussen fick plats på, och att den ens gjorde det. På ena sidan av vägen var det stup rätt ner till en "grand canyon" ala Marocko, verkligen storslaget! En bit på väg fick vi se något ännu mer oväntat; nämligen getter i träd! 50 getter stod i ca 10 träd och åt av bladen detta pga. brist på andra växter då det var öken där vi åkte, getterna var alltså tvugna att anpassa sej och har därför begett sej upp i träden...
      Väl i Tafraut bestod vår visit av shopping, studier och ökenvandring. ökenvandringen var 18 kilometer lång och solen stekte, shit asså verkligen jättejobbigt för mej med askass kondition. Med brända axlar och trötta ben begav vi oss tillbaka till Agadir. Med oss i packningen hade vi allt mellan marockanska tofflor till turbaner.
      Agadir lämnade vi också bakom oss bara dagen efter hemkomsten från Tafraut och vi begav oss vidare på väg mot Kap Verde. Denna färd kom att bli väldigt mycket annat än en dans på rosor. Det blåste storm och vågorna sköljde över båten hela tiden det fanns ingenstans att vara för att undvika att bli blöt, och sjösjukan härjade vilt! Vinden var väldigt stark och det blåste mellan 25-30 sekundmeter och våra dagar bestod bara av att gå på vakt och att sova, och i och med att vi på vakten nästan bara sov så blev det helt enkelt bara sova vi ägnade oss åt. Något annat var omöjligt. Men allt blev genast bättre när vår kära kapten beslöt sej för att vi var tvugna att pausa utanför kanarieön Fuertu Ventrua för att vänta in vinden och vila upp oss.
           Med nya krafter gav vi oss iväg dagen efter och sen dess har det varit lagom blåst och fint väder.

Mvh Klara Ström DSG


15 December -06

____________________________________________________________

DEN SEGLANDE GYMNASIESKOLAN

Jag heter Klara Ström, jag kommer från Tanum och jag går på en skola på Öckerö, dit jag flyttade för tre månader sedan.  Öckerö är en ö i Göteborgs skärgård och skolan går ut på att man varje år ca. tre månader åker ut med en stor segelbåt/skepp och upptäcker världen. I ettan åker man från Gibraltar(Spanien), vidare till Agadir(Marocko), för att sedan komma till Kap Verde, och där efter korsa Atlanten till Djävuls öarna(Franska Guyana), nästa hamn är Paramaribo(Surinam), där efter Grenada, och sist men inte minst Cartagena(Colombia). Denna resan ska jag nu ut på och jag kan säga att jag är ganska spänd. Jag kommer vara borta från den 28 november till den 10 februari om allt går som man räknat. År två åker man en Europa resa, och år tre är det Mellanamerika och Nordamerika som gäller. När vi i ettan åker ut kommer tvåorna tillbaka från sin resa, och när vi kommer tillbaka åker treorna ut på sin.
    Resorna kommer bli något förkortade framöver pga. att skolan har ekonomisk kris och tvingades sätta in ett extra program för att inte gå i konkurs. Dom som ska gå i detta programmet ska också få vara ute med båten, så vi på Dsg får dela med oss lite. Men detta är ingenting vi ska klaga på utan bara vara nöjda för att skolan lyckas hålla sig igång.
    Att bo på Öckerö utan föräldrar är inte något problem för mig, utan mer tvärt om. Jag ser det som en chans att ta mig ut i vuxen livet och klara mig på egen hand. Men så är det förstås inte för alla, vissa lider av hemlängtan och vissa trivs inte lika bra som jag, men jag tror det kan bero på att jag är ganska bra på att anpassa mig. Detta är allt jag har att berätta än så länge, men det kommer väl antagligen mer under resan.

Klara Ström DSG


21 November -06
Senast ändrad: 2008-09-18
Senast ändrad av: Daniel Norell
Ansvarig: Roger Andersson

Ungdomsbrevet

Vi har utskick via mail till alla som är intresserade av vad som sker för ungdomar i Tanums kommun.



Ålder: *