Logotype
Välkommen till Tanums kommun

Ungdomspristagare

Josefin Johansson

2010

Josefin Johansson tilldelas Ungdomspriset för sin skicklighet i fotboll och för att hon inspirerar andra unga genom att hon i konkurrens med hela landets spelare valts ut till målvakt i landslaget för Flickor 15. Med priset vill Tanums kommun visa sin stolthet och uppmärksamma det viktiga arbete som görs inom idrotten inom kommunen och som bidrar till att ge barn och unga en aktiv och rolig fritid.

Freja Jernstig

2009


Freja Jernstig tilldelas Ungdomspriset för sina beundransvärda insatser inom friidrotten och det goda exempel hon är för andra ungdomar. Hon visar att det går att kämpa sig till framgångar både nationellt och internationellt utanför de stora anläggningarna.

Med priset vill Tanums kommun visa sin stolthet och uppmärksamma det viktiga arbete som görs inom idrotten i kommunen och som bidrar till att ge barn och ungdomar en aktivare och roligare fritid.

Bakgrund: Frida går för närvarande på Friidrottsgymnasiet i Karlstad läsåret 2009-2010 ÅK 2, Samhällsvetenskapligt program - idrottsklass, Tingvallagymnasiet Hemort: Tanum, Klubb: Tanums IF, Klubbtränare: Benny Svensson FIG-tränare: Steffen Fricke, Inriktning: Sprint/Häck

Främsta meriter: Ungdomslandslaget; Guld vid Ungdoms-SM på 300 meterhäck

2008 vann Freja åter SM på300 mhäck. Under året och inför SM låg hon tvåa i Sverigebästa statistiken. Freja är en otrolig tävlingsmänniska, vilket hon visade både i försöken och i finalen. Freja vann finalen på nytt personbästa med tiden 44,42. - Alltså bäst när det gäller!

Rikard de Bruin och Joakim Linder

2008

Joakim Linder vågar satsa och vann en nationell musiktävling! Han har mycket kunskap och stort intresse av musik, något som han gärna delar med sig av. Joakim inspirerar och påverkar andra till att våga satsa på musiken, även om det är i liten skala. Joakim utstrålar trygghet och ett lugn och han har det tålamod som krävs för att nå resultat, inte bara hos sig själv utan även hos andra.

Rikard de Bruin visar att om man har ett brinnande intresse för något kan det ge resultat. Hans energi och glädje som utstrålas när han står på scen och sjunger smittar av sig och berör. Han visar att om man vågar satsa på det man tycker är roligt så kan man komma långt, till och med nästan vinna på TV! Rikard är och kommer att bli en förebild för många, som vill satsa på musiken och ta steget vidare för att förverkliga en dröm.

  • Ungdomspriset tilldelas 2008 Tanums kommunens stora "Stjärnskott"! Två killar, som var för sig, och tillsammans visat att med rätt energi och envetenhet kan man komma mycket långt på kort tid.
  • Med priset vill Tanums kommun visa sin uppskattning över att ungdomars eget engagemang spelar roll. Det förtjänar att uppmärksammas, låta sig inspireras av och känna stolthet över.
Nicos Plegas

2007


Nicos Plegas är en ung engagerad elev, som har visat en stor vilja till att förverkliga drömmar. Nicos driver projekt framåt i en glad och positiv anda, och kan trots motgångar se till att de blir genomförda. Hans energi inspirerar och lockar andra ungdomar att delta, men han kan också kämpa ensam, om det behövs.

Med priset vill Tanums kommun visa att ungdomars eget engagemang spelar roll och förtjänar att uppmärksammas.

2006


Barn- och utbildningsnämndens ungdomspris tilldelas Mats Darholm, ungdomsledare i i Kville skytteförening, för att han under lång tid, med stort engagemang och ideella insatser givit många ungdomar möjlighet till en meningsfull fritid.
Senast ändrad: 2011-12-15
Senast ändrad av: Anette Karlström
Ansvarig: Karin Gabrielsson