

Fronter är utformat för att underlätta skolarbete och planering för både elever och lärare. I Fronter kan en elev exempelvis få information om läxor och uppgifter samtidigt som en lärare kan rätta en uppgift och ge eleven återkoppling.
Fronter nås dygnet runt från vilken plats som helst bara man har tillgång till en dator med Internetuppkoppling. Genom att använda Fronter får man enkelt tillgång till sitt material, både i skolan och från hemmet, på ett smidigt och användbart sätt.
Varje användare har genom sin inloggning på Fronter tillgång till ett personligt arkiv, kalender och en mängd rum där man kan kommunicera med andra användare. Detta kan göras genom olika verktyg som finns tillgängliga, till exempel diskussionsforum, e-post, inlämningsmappar.
Elever kan till exempel
Lärare kan till exempel
Föräldrar kan till exempel
.Länk till Fronters inloggningssida: fronter.com/tanum
Detaljerad Information om hur du loggar in och använder Fronter kan du som förälder eller elev få av respektive klasslärare.

Ofta läggs filer i Fronter ut i Word format, har du inte Word installerat på din dator så kan du gratis hämta hem Word viewer här
